emilysksmily1752 emilysksmily1752
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada

If 50 giant muffins cost R70 how much would 1 giant muffin cost

Respuesta :

bundyadam009
bundyadam009 bundyadam009
  • 23-02-2022

Answer:

it would cost r1.4

Step-by-step explanation:

because if you divide 70 by 50 to get to 1 muffin it. out 1.4 r

Answer Link
electro7864
electro7864 electro7864
  • 23-02-2022

Answer:

R1. 4

Step-by-step explanation:

70÷50

=1.4

Or

50a = 70 (a is muffins)

a = 70\50

a=1.4

Answer Link

Otras preguntas

transposition of formulae n=p+cr for r​
I do not understand what they mean by a smooth line graph
Two devices H1, and H2 are part of LAN. The devices are not directly connected to each other. They are separated by a router (R). The length of the first link (
the American revolution ten events, with the year and day ​
sorum yok ozur dilerim
x+16+62=8x-6 Step by step please
how to solve "-4x-8y=-4" ,-x "-4y=4" with matrices
Match these items. Match the items in the left column to the items in the right column. 1. Creation of man 2. made in the image of God 3. mandate 4. perfect env
What is the​ y-intercept of the​ function? ​f(x)=-0.5^2+0.2x-0.4 MAJOR HELP PLEASE
A number line can represent positions that are north and south of a truck stop on a highway. Positive positions are north of the truck stop and negative positio