yoelop604
yoelop604 yoelop604
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada

You can buy an 8 pack of paper towels for $7.92 or a 12-pack for $11.64. Which one is a better buy?

Respuesta :

rachealgabbard
rachealgabbard rachealgabbard
  • 23-02-2022

Answer:

The second option

Step-by-step explanation:

Your paying .99 per roll for number 1

Your paying .97 per roll on number 2

Answer Link

Otras preguntas

A rectangular park is 6 miles long and 3 miles wide. How long is a pedestrian route that runs diagonally across the park?
25 students are going to a museum and then to lunch. Each student much pay an entrance fee to the museum and $7.25 for lunch. The total cost for the trip is $44
what is central african republic's tree
a soccer game is 90 minutes long 36 minutes has passed what percentage of the game has passed
On a hot day, you will sweat. Explain how this response relates to homeostasis.
what is the best estimated for the sum of 3/8 and 1/12
The death of part of the heart muscle is commonly known as what User: The death of part of the heart muscle is commonly known as a cardiac arrest/stroke/heart a
Calculate the length of the circumference of a circle with radius of 4.5cm Pie=3
which two numbers add up to negative 14 and multiply to 33
what are the 3 MOST important characteristic's of wanting to be a singer?