emcdonald091 emcdonald091
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada



The cost of bananas varies directly with the number of pounds bought. If 7 pounds cost $5.46, find the cost of 3 pounds

Respuesta :

mohammedtaisiralam06
mohammedtaisiralam06 mohammedtaisiralam06
  • 23-02-2022

Answer:

5.46÷7=0.78

0.78=1 pound

0.78×3=$2.34

It is $2.34

Answer Link

Otras preguntas

You determine that a downed animal is dead. what is the very next thing you should do
table salt has the chemical formula NaCl. Table sugar has the chemical formula C12 H22 O11. which of the following is true
"after assessing a pregnant client, the nurse finds that the client, has shortness of breath, unsteadiness, numbness, and hot flashes. the client,’s partner tel
What is the primary purpose of the software package offered by hyper-v called guest integration services?
The supplement of an angle is 3 times the complement of an angle.
The ____ approach emphasizes the consequences of providing the greatest good for the greatest number; that is, the end justifies the means.
How can artists suggest volume with light?
Culture is defined as A. the study of Earth's structure. B. the study of living organism and how the evolve. C. the study of artifacts D. a learned way of livi
____ are programs intended to change the attitudes or behaviors of the participants.
what is haopening to the speed and acceleration as a car travels from rest to 72 km/hr in 4.0 seconds?