layladakhlallah2020 layladakhlallah2020
  • 24-02-2022
  • Mathematics
contestada

Please help!!!! A hardware store sells a pack of 4 specialty light bulbs for
$20. A grocery store sells a pack of 6 of the same specialty
light bulbs for $24.
w

Respuesta :

liviathecheater liviathecheater
  • 24-02-2022
20/4=5
24/6=4
pack of 6 is better value
Answer Link

Otras preguntas

Write the answer to each problem in terms of the variable.1)chandler is y years old. What expression represent his age 4 yr ago? 11 yr from now?2)claire has y d
Draw 2 lines in a triangle. Make 2 triangles and 2 trapezoids.
what is the solution for this inequality -10x <40
A rocket lifted off from a launch pad and traveled vertically 30 km, then traveled 40 km at 30 degrees from the vertical, and then traveled 100 km at 45 degrees
what is the solution for this inequality -10x <40
What kind of molecule is an enzyme? Why are enzymes important in cell?
Why are the irish famous for drinking?
container is 5 meters wide ,6meters long and 3 meters in depth what is the capacity in quarts
The scale of a square map indicates that each inch on the map corresponds to 5 miles. Write an expression that describes the area of land shown on the map. If t
A rocket lifted off from a launch pad and traveled vertically 30 km, then traveled 40 km at 30 degrees from the vertical, and then traveled 100 km at 45 degrees