molefekatlego19
molefekatlego19 molefekatlego19
  • 25-02-2022
  • Mathematics
contestada

The price of chicken pieces at the supermarket is shown as R36.40/kg. Mandy goes to the supermarket to buy chicken. The chicken is sold in 1 kilogram packets.​

Respuesta :

lhabdulsamirahmed lhabdulsamirahmed
  • 01-03-2022

Mandy spent R36.40 in purchasing 1kg of the chicken

Data;

  • Rate = R36.40/kg
  • amount bought = 1kg

Cost of Chicken

To determine the cost of the chicken bought which is (1), we can simply explain the rate.

R36.40/kg

What this implies is that 1kg of the chicken is sold at R36.40kg.

However, Mandy bought 1 kg of the chicken in the supermarket.

This implies that she spent R36.40 in purchasing 1kg of the chicken.

Learn more on rates on cost here;

https://brainly.com/question/19104371

Answer Link

Otras preguntas

FIRST TO ANSWER CORRECTLY GETS BRAINLIEST
6 pounds of apples cost $12 how much do 8 pounds cost?
12.(Economics)/ Explain how people, businesses, and governments respond to positive and negative incentives in predictable ways. (Economics) a. List a positive
what is photosynthesis ?? ​
1. What do you think art will be like 50 years from now? 2. The arts should be rejected in favor of more practical studies.' Do you agree or disagree? 3. What
Label these examples as either instances of representative or direct democracy
[tex]A=4\pi r^2[/tex]
Round your answer to the nearest hundredth​
hi can someone help me with this problem!!
Hydrochloric acid is used to produce fertilizers and dyes, to pickle and clean metal products, and as a reagent in the photographic and rubber industries. Which