braylonedwards01 braylonedwards01
  • 23-01-2017
  • Mathematics
contestada

You purchase 5 pounds of apples and 2 pounds of oranges for $9.your friend purchases 5 pounds of apples and 6 pounds of oranges for $17

Respuesta :

merxinda
merxinda merxinda
  • 23-01-2017
Apple is a dollar per pound, and orange is 2 dollar per pound.
5a+2o=9
- 5a+6o=17
-4o=-8
-4o/-4=-8/-4
O=2

5a+2(2)=9
5a+4=9
-4 -4
5a=5
5a/5=5/5
A=1

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!! I CANNOT RETAKE THIS!!
4x-2= -14 what value of x makes 4x-2= -14 true?
there are 10 shoes on a group of kids how many kids are there
Find the prefix and its meaning in the word below. Use a dictionary if necessary. bicycle
Explain how economic activities have led to air water and land pollution
Can somebody please help me with my Spanish homework. I would really appreciate it
Mary is twenty-two weeks pregnant, and her fetus has an X and a Y chromosome. Mary is having a a0.
Which area of the world was hardest hit by the spread of the bubonic plague in the 1300s?
the pull of gravity on the surface of the moon
Anybody know what the answer is