monicaloljaja4561 monicaloljaja4561
  • 24-01-2017
  • Mathematics
contestada

Elaine and her 3 friends purchased snacks after school for $3.60.If each person paid an equal amount , how much did each person pay?Draw models to help you divide.

Respuesta :

parxlilly
parxlilly parxlilly
  • 24-01-2017
Everyone would have paid $1.20
Answer Link
rebelame1995
rebelame1995 rebelame1995
  • 24-01-2017
3.60/4 = 0.90

you divide the $3.60 by 4. Each person paid $0.90.

Hope this helps!!!
Answer Link

Otras preguntas

This theory of emotion suggests that first a specific physiological response to stimuli is experienced, and the emotion that results is an interpretation of thi
You move 4 units forward, then 9 units backwards on a board game. Which of the following expressions can be used to find the sum of your moves? 4 + 9 4 + (-9)
Book: 1984 7. How does Winston know that Comrade Withers is dead?
Which city is known as the “Windy City”? Boston Detroit Chicago New York
Factor the binomial expansion. 196x2 + 420x + 225
Which is the correct order of processes a suspected criminal would encounter? Arrested, booked, tried, found guilty, sentenced Booked, tried, arrested, found gu
Why is teenage driving such a bittersweet topic between students, parents, teachers, and law enforcement?
A parabola opening up or down has vertex (4, -1) and passes through (-9, -181/12). Write its equation in vertex form
Jay rides 30 miles in 2 hours. How many miles per hour (mph) does he ride?
The countries shown on the map represent what supranational organization? A. the European Union B. USMCA C. NAFTA D. NATO E. the United Nations