alexisF00
alexisF00 alexisF00
  • 22-03-2022
  • Mathematics
contestada

The student council sold 140 sodas for $175.00 at the fall festival. What is the cost per soda?

Respuesta :

Lenvy
Lenvy Lenvy
  • 22-03-2022

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

Given:

The student council sold 140 sodas for $175.00 at the fall festival.

To Find:

What is the cost per soda?

Note:

To find cost per soda you have to divide Cost by number of Sodas

Solve:

$175.00/140 = 1.25

Hence, the cost per soda is $1.25

~Learn with Lenvy~

Answer Link

Otras preguntas

A recipe for pancakes calls for 1 cup of pancake mix and 3/4 cup of milk. How much milk is needed to make 1/2 the recipe
how do you increase the mechanical advantage of a ramp?
13. The center of the largest film industry in the world, "Bollywood," and Dharavi, the largest slum in India, are both located in A. Kolkata. B. Mumbai. C.
6. Which of the following global religions arose in India? A. Sikhism B. Jainism C. Buddhism D. Hinduism
How much work does a mother do if she lifts each of her twin babies upward 1.0 m? Each baby weighs 90 N.
Which traditional thanksgiving treat was probably NOT part of the 1621 pilgrim celebration in Plymouth
State whether the ratios form a proportion. 16 to 18 and 24 to 27 A. Yes B. No
What would you do if you are not recieving emails in your phone whilst you are out of the office?
Is 3/4 greater than 0.75
a timber fence is to be built on sloping land, with the shortest piece of timber 1.2m and the longest 1.8m. there are 61 pieces of timber in the fence.   b) wha