Jodiahbrya Jodiahbrya
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

please help me
i will up vote


Jesse paid $8.00 for a watermelon that weighed 16 pounds.

What was the price per pound for the watermelon?

A.
$0.25

B.
$0.50

C.
$2.00

D.
$14.00

Respuesta :

amanda22499
amanda22499 amanda22499
  • 25-01-2017
b.$.50 is the answer
Answer Link

Otras preguntas

How did Hilter and the Nazis kill 6,000,000 Jews without anyone stopping them?
Laura cuts 64 inches of ribbon into two parts and gives her mom one part.Laura's part is 28 inches long.Her mom cuts her ribbon into 6 equal pieces.How long is
write 3/20 into a decimal
which number is between 0.5 and 5/8 A.1/4 B.8/28 C.9/16 D.19/25
How Does The Federal Government Implement Its Fiscal Policies?
what did the invention of the cotton gin increase
What is the means-to-MAD ratio of the two data sets, expressed as a decimal? Data set Mean Mean absolute deviation (MAD) 1 4.3 1 2 4.9 1.2
The British used a practice called _____ in which they managed African colonies through local African leaders. Select the best answer from the choices provide
Explain the theory of a free market system
Write two paragraphs explaining the life of Nikola Tesla and his achievements. Please help.