breezyjac1 breezyjac1
  • 22-03-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 4 pounds of pasta at the rate of 8 pounds to $9.00, how much would it cost?

Respuesta :

1187 1187
  • 23-03-2022

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

If 8 pounds is 9 dollars, then each pound is $1.125, times 4 is $4.50.  Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

What is the slope of the equation 3x + 5y = -20
Which mountainous area in germany, belgium, luxembourg, and france hs been worn down by glaciers?
Experimenting, you have found that 12 ounces of 180°F coffee in your favorite cup will take 20 minutes to cool to a drinking temperature of 110°F in a 70°F room
Women working in defense industries during the war: a. were small in number, as most women took clerical work or joined the military service as nurses. b. were
Can someone help me out please
________ involves increasing the complexity of a job to provide a greater sense of responsibility, accomplishment, and achievement.
When dealing with group conflict, a manager should try to increase the ratio of relationship to substantive conflict?
John F. Kennedy, the Democratic nominee for President in 1960, was a senator from a.New York b.California c.Texas d.Massachusetts
Eli chooses two shirts from a group of five to pack for a weekend trip. Let each shirt be represented by A, B, C, D, and E. Which statements about the situation
Select all the correct locations on the table