nehemiahelias nehemiahelias
  • 25-03-2022
  • Mathematics
contestada

Kendra bought 10 gallons of gasoline at $3.26 per gallon.
How much did she pay for the gasoline?

Respuesta :

AnaliseBecker
AnaliseBecker AnaliseBecker
  • 25-03-2022

Answer:

Kendra paid $32.60 for gas.

Step-by-step explanation:

If the price of one gallon of gas is $3.26, then we should multiply that price by 10 gallons:

[tex]10(3.26)=32.6[/tex]

In context, that is a total of $32.60.

Answer Link
gautamrethish
gautamrethish gautamrethish
  • 25-03-2022

Answer: $32.60

Step-by-step explanation:

Price per gallon: $3.26

amount of gas: 10 gallons

3.26 dollars times 10 gallons = $32.60 total

Answer Link

Otras preguntas

Plz help me I don't understand
What camera shot provides a panoramic view, identifying the setting?
Select all that apply. Like people during the Baroque era loved being entertained at the opera, people today enjoy entertainment like _____. watching TV or movi
what is the value of this expression 1/3-5
How to show a rational number and write it as a quotient of two integers
Macbeth is a play that remains relevant and interesting over 400 years after it was written, as is the case with many of Shakespeare’s works. Why is Shakespeare
why did congress need to form a "real" army
What main advantage did the middle colonies have over New England
The largest ethnic group in singapore is __________, while the largest ethnic group in indonesia is __________.
Which temperature is coldest??