bellanicoletti
bellanicoletti bellanicoletti
  • 26-01-2015
  • Mathematics
contestada

If 6 dollars is the cost of 2 cans of tuna, what is the unit rate

Respuesta :

sheiilaa
sheiilaa sheiilaa
  • 26-01-2015
6/2 is 3 dollars per can of tuna
Answer Link
NekoKeying
NekoKeying NekoKeying
  • 26-01-2015
It would be $3. Since two is for 6, you divide 6 by 2 and get 3.
Answer Link

Otras preguntas

section 2 preview.pdf A.CED.1,2,3 8. Jon used a gift card to pay for an $17 shirt. The remaining balance on the card is $31. Write and solve an equation that re
For each category below, select whether the Continental army had an advantage or disadvantage at the beginning of the war. financing leadership local knowledge
How did nativist movements of the late 1800s and early 1900s affect the lives of immigrants living in the United States?
Maryland’s most important crop was
A plan to budget time for studying and activities is referred to as a study routine. study habits. study skills. a study schedule. also, it didn't have the subj
Which equation is not parallel to the graph of -8x = 5 - 4y through the point (0, -0.5)? 10x - 5y = 2.5 4x - 2y = 1 2x - y = 1 x - 0.5y = 0.25
Each graph shows two polygon's A B C D and A' B' C' D in each case, describe a sequence of transformation that takes A B C D to A 'B 'C' D' So basically l ne
what does a daily value of 10 percent mean
А is the body of fundamental laws setting out the principles, structures, and processes of government. *
2. What properties do you notice in the right triangle