daniellaperez daniellaperez
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

One week Beth bought 3 apples and 8 pears for 14.50. The next week she bought 6 apples and 4 pears and 14. Find the cost of 1 apple and the cost of 1 pear.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-04-2021

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

So the cost of 2 apples is $3 and the cost of 1 pear is $1.25.

Answer Link

Otras preguntas

Alcohol is a good source of nutrition. a. True b. False
_________ stressed self-reliance, frugality and industry. Answer Samuel Slater Cyrus McCormick The Enlightenment Republican virtues
The Age of Enlightenment overlapped with the Classical period.
The mechanical loom was hard by horse or a water wheel who invented it
14. The mode of the data set is 21. What number is missing? 21, 17, _, 25, 23, 13 19. The mean of the data set is 18. What number is missing? 21, 11, _, 27, 22,
All of the activities designed to get a candidate elected to public office are called _____.
When did oral storytelling most likely first develop?
what is 5 5/7-5 2/7 please help fast
what process can form an alluvial fan
What is the term that describes an increase in output added by the most recent unit of input? a. marginal utility b. marginal supply c. marginal demand d. m