queen2thestaffords queen2thestaffords
  • 25-04-2022
  • Mathematics
contestada

Liam spends $4 for 2 pounds of grapes. The grapes sell at a rate of $
per pound.

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 25-04-2022

Answer:

Grapes sell at a rate of $2 per pound

Step-by-step explanation:

Step 1:  Determine the price per unit

(Price of Items) / (Total Pounds)

($4) / (2)

$2


Answer:  Grapes sell at a rate of $2 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Who wrote The Republic in ancient Greece? Aristotle Herodotus Plato Socrates
what is the depth of oceanic crust
Who wrote The Republic in ancient Greece? Aristotle Herodotus Plato Socrates
what is -138 divided by 18
which major biome group is most of the united states part of?
What does additive inverse mean
How did the colonist react to the battle of bunker hill?
In plants, a group of cells function together form an epidermis, an outer layer. the epidermis of plants form which of the following. A: organism B: organ C: o
The system of checks and balances divides the government into 3 branches. true or false
how do you solve 0.8a-6=0.4