dedcdc
dedcdc dedcdc
  • 26-04-2022
  • Mathematics
contestada

Which deal is better $1.95 for 5 kg or $0.96 for 2 kg

Respuesta :

strickla574
strickla574 strickla574
  • 26-04-2022

Answer:

$1.95 for 5kg

Step-by-step explanation:

0.96 x2 is 1.92 and not even 5kg so if you get 5kg worth of the 0.96$ per kg then it will be more expensive.

So $1.95 for 5kg is the better deal.

Answer Link

Otras preguntas

15 of the students in a English class passed a English test. If these students are 75% of all the students in the class, how many students are in this English c
True or False: An interesting approach for an interpretive essay about a play would be to seek out a critic who has lost his/her credibility and refute their ma
Which of the following is an odd function?
Which of the following describes fat utilization during physical activity? a. fat that is stored closest to the exercising muscle is oxidized first resulting in
What is the name of the peninsula in southeastern mexico?
What are the two solutions of x2 – 2x – 4 = –3x + 9?
a 19 gram sample of substance that's used to treat​
Which ordered pair is a solution of the equation? − 4 x + 7 = 2 y − 3 −4x+7=2y−3
PLEASE HELP! WILL GIVE BRAINLIEST
What was the main source of labor used in building major railroads