monangip monangip
  • 25-05-2022
  • Mathematics
contestada

A 3-yard piece of cloth costs $22.30. What is the price per foot?

Respuesta :

Jimmmmmmmmmmmmmmmmm
Jimmmmmmmmmmmmmmmmm Jimmmmmmmmmmmmmmmmm
  • 25-05-2022

Answer:

$2.48

Step-by-step explanation:

There are 3 feet in a yard.

3 times 3 is 9.

Now we know that 9 feet of cloth costs $22.30.

In order to find the unit rate, we divide.

22.30 divided by 9 is 2.477777(repeating)

When using money, we only go up to 2 decimal places, so we need to round.

This gives us $2.48!

Answer Link

Otras preguntas

pls help me its algebra natoina- q1 is 13b- q3 is 21.5c- iqr is 9d- no outliers
Express 5/7 as a rational number with numerator 5will mark as brainliest PLEASEEE ANSWERER​
Give two reasons why a government may promote the use of renewable resources
।चालू खाता तया pooजी खाता me antar​
What is the acceleration of a 7 kg mass being pulled by a 56 N force?
which two words do the word that's consist of​
What are the structures of a villi?
Inscribed angles math lib Need help with number 2 , 3 , and 4 thank you!!!
What is f×e where e={1,2,13} and f={44,8,2}?
how to simplify 2mg x 5m²k​