edp4452040
edp4452040 edp4452040
  • 25-05-2022
  • Mathematics
contestada

8 oz of cream cheese for $1.98 or 1 pound for 3.75?

Respuesta :

driftecook driftecook
  • 25-05-2022
Answer 1 for 3.75 is the better buy

2 blocks of 8 oz = 1 pound
2 blocks x 1.98 = 3.96
So 1 pound is 3.96 buying two 8 oz pkg
Cheaper to buy the 1 pound block at 3.75
Answer Link
Cameroon78
Cameroon78 Cameroon78
  • 25-05-2022

There are 16 oz in a pound so it would be cheaper to purchase 1 pound for $3.75

Answer Link

Otras preguntas

Real numbers that you cannot represent as a quotient of two integers
when driving a manual how do u shift a:take the car out of gear then press clutch b: press the clutch then take out of gear c:just shift it not pressing any t
What type of noun corresponds with the word decision We are very excited about the decision to take this trip. Proper noun Adstract noun Compound noun Collect
some opponents of the theory of evolution dismiss the idea as being just a theory why is this not a very good argument against the theory of evolution
solve each equation by taking square roots -3x^2=-105
Variety in species exists because of___. A.mitosis B.asexual reproduction C.fission D. Sexual reproduction
list three states that do not have ports on the atlantic ocean
what is 0.002 is 1/10 of
Out of 5,400 raffle tickets sold at the carnival, 180 are winners. At this same rate, how many winning raffles tickets can be expected if 8,100 raffle tickets a
Real numbers that you cannot represent as a quotient of two integers