lolololoollololololo
lolololoollololololo lolololoollololololo
  • 24-06-2022
  • Mathematics
contestada

Nigel bought 10 pencils and 5 erasers for 8$. The price of 2
pencils was 1$. What was the price of 2 erasers?

Respuesta :

anthamh
anthamh anthamh
  • 24-06-2022

Answer:

2 erasers cost $1.20

Step-by-step explanation:

Nigel bought 10 pencils and 5 erasers for $8.

We can write this algebraically:

10p + 5e = 8

We know that the price of 2 pencils is $1. That is $0.50/Pencil.

So, p = $0.50. Now we can plug that into out equation and find the price of one eraser:

10(0.50) + 5e = 8

5 + 5e = 8

5e = 3

e = $0.60

Now, we have the price of one eraser, $0.60, and we can multiply this by 2 to find the price of 2 erasers, which equates to $1.20.

Answer Link

Otras preguntas

Why do the track runners start at different positions on the track?
What is the difference between proper and common adjectives?
In which one of the following sentences is the number written correctly? A The college has an endowment of more than $187 million. B The parcel of land was ad
Which friend has greatee elevation & which friend is father from sea level?
adam used the three fraction s to make a circle graph and colored each a different color. what fraction of the graph is not colored?
there ate 4 more oranges than apples in the fruit bowl, there ate 5 more apples than bananas. there are 2 bananas. how many of each type of fruit is in the b
is 5/12 bigger than 3/7
Multicellular organisms can be organized into what other levels?
who comes up with ideas for laws?
How do solve 4v-13-10v=12-24v+5