ConradoQ174554 ConradoQ174554
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

a gallon of ice cream costs $4.76. How much does it cost per quart? There are 4 qts per gallon.

Respuesta :

MakynleeC509212 MakynleeC509212
  • 25-10-2022

There are 4 quarts in a gallon so the price of one gallon that they have given us has to be split into four so $4.76/4 =$1. 19/quart

Answer Link

Otras preguntas

What kind of operation do you use to find the area?
Why did congressmen believe that Henry Clay could resolve the debate?
find the 6th term of (x+2y)^10 using the binomial theorem
Find the quotient of 26 divided by 10 as a decimal
31.75 rounded to the nearest tenths
seven less than twice a number is 11. find the number
The planet Mars could be a future destination for the U.S. space program. Assume that Mars is a perfect sphere. Its surface area is about 145 million square kil
Angelina thought the rain on her wedding day was a(n) _______ sign, but the day could not have gone more perfectly
What is the slope of the line that passes through the points (1,2) and (0,4)?
My question says that, Que veux dire il n'a point cueilli?