RayaS623394 RayaS623394
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

five pounds of sugar cost $4.05 how much sugar do you get per dollar? round your answer to the nearest hundredth, if necessary.

Respuesta :

AyazX104725 AyazX104725
  • 25-10-2022

Given:

The cost of five pounds of sugar is $4.05.

Explanation:

To determine the amount of sugar that individual get for 1 dollar, divide 4.05 by 5.

Divide 4.05 by 5 to determine the amount of sugar individual get per dollar.

[tex]\frac{4.05}{5}=0.81[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What does Lucas say about the preamble to the Declaration of Independence? A. That it highlights the first of several grievances against the king B. That
Two lines that intersect to form right angles are called what?
What flaw in the Constitution was exposed in the election of 1800?
If (-1, y) lies on the graph of y = 3^(x+1), then y = 0 1/3 1
The contracting and relaxing of muscle is regulated by the amount of calcium present in the cells of muscle fibers. These cells must be able to move the calciu
The population in South Africa is more prone to sickle cell anemia (genotype "ss"). People with genotype "ss" survive only up to 14-15 years of age. People wit
Which of the following was considered unpatriotic in the United States during World War I? offering jobs to women rationing food and fuel discriminating agai
Which numbers are the extremes of the proportion 3:4=6:8
You have two exponential functions. One function has the formula g(x) = 3(2 x ). The other function has the formula h(x) = 2 x+1. Which option below gives formu
Calculate the mass of khc8h4o4 that reacts with 15 ml of the naoh solution