JazzleenP356137 JazzleenP356137
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

Write an equation and solve.You bought a magazine for $5 and 4 erasers. You spent a total of $25. How much did each eraser cost?

Respuesta :

YittaV765721 YittaV765721
  • 25-10-2022

Let the magazine be m and the eraser be e. Then the total cost is 25.

The equation can now be shown as follows;

[tex]\begin{gathered} 25=m+4e \\ 25=5+4e \\ Subtract\text{ 5 from both sides of the equation;} \\ 20=4e \\ \text{Divide both sides of the equation by 4} \\ 5=e \end{gathered}[/tex]

Therefore each eraser cost $5

Answer Link

Otras preguntas

Help me please??? This is on edge
Greenpeace used "Mister Splashy Pants" to: A. market goods it sold to raise money for its cause. B. urge people to vote for a more serious name online. C. rub
what significant past event happened at chandomble? in children of blood and bone
The Enlightenment was _____.
research students must provide a ___ at the end of each chapter will 'catalogue' here be correct?
By rounding to 1 significant figure, estimate 101 × 52
Write the equation of the line in slope-intercept form that passes through the given points. (2, 0) and (4,1) A) y=1/2x-1 B) y=-3/4x+7 C) y=6x+1 D) y=3x+5
what is the square root of pi x 400? Please help, i give brainlist
The current period's ending inventory is: Multiple Choice The next period's beginning inventory. The current period's cost of goods sold. The prior period's beg
Medical diagnostic tests are an example of _____ classification.