SumireI699148 SumireI699148
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

This chart shows the cost per pound of different fruits.

This chart shows the cost per pound of different fruits class=

Respuesta :

TarrenO711322 TarrenO711322
  • 25-10-2022

From the given data, the cost per pound of apple, CP=$1.89≈$2.

We have to estimate the cost of n=3.2≈3 pounds(lb) of apple.

The cost of n=3 lb of apple can be calculated as,

[tex]\begin{gathered} T=CP\times n \\ =2\times3\text{ lb} \\ =6 \end{gathered}[/tex]

Therefore, the cost of 3. pounds of apples is about $6.048.

Answer Link

Otras preguntas

what's 5600 rounded to the nearest hundred
If the frequency of a given wave increases,what happens to the wavelength?
why does table salt dissolve more rapidly than rock salt
Last month a manufacturing company shipped 452 boxes of ball bearings each box contains 48 ball bearings. How many ball bearings did the company shipped last mo
what is 1.68 x 10^8 in decimal form
$12.25 pen set; 60% discount
A water rocket has a mass of 0.8kg and is launched in a school playground with an inital upwards force of 12newtons. what is the weight of the rocket in the pla
Write the equation for the horizontal line that contains point G(3, 4). Choose one answer. a. y = 3 b. x = 3 c. y = 4 d. x = 4
You are going to mix a gallon bucket of window cleaner. The instructions direct you to mix 1 part cleaner to 3 parts water. How much cleaning solution will you
Write the equation for the vertical line that contains point E(–7, 7). Choose one answer. a. y = –7 b. y = 7 c. x = 7 d. x = –7