JuanjesusG382284 JuanjesusG382284
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

i can sell 7 cookies for 24.50. Write an equation that can be used to find c, the total cost in dollars of n boxes ofcookies.

Respuesta :

EugeniaS255546 EugeniaS255546
  • 25-10-2022

Given data:

The given cost of 3 cookies is 10.50.

a)

The cost of one box of cookies is,

[tex]\begin{gathered} 3\text{cookies}=10.5 \\ 1\text{ cookie=3.5} \end{gathered}[/tex]

Multiply 7 on both sides.

[tex]\begin{gathered} 7\text{ cookies=7(3.5)} \\ 7\text{ cookies =24.5} \end{gathered}[/tex]

b)

The cost of n boxes of cookies is,

[tex]c=3.5n[/tex]

Thus, the cost of n boxes is 3.5n.

Answer Link

Otras preguntas

What does that Equal and how
Find the value of the x to the nearest tenth.
I need help please??
PLS HELP ASAP. IM TIMED​
Path a for every 36 meters of horizontal distance , the vertical change is 14 meters Path B for every 4.27 meters of horizontal distance , the vertical change i
9x-3y=27 -6x+9y=24 idek what this is but i need help
Why is the cool down routine important?
WILL GIVE BRAINLIEST!!!
True or false the policy of appeasement seen after hitlers occupation of the Rhineland strengthened his power and prestige within Germany :(?
¡Hola! Me llamo Jayden, tengo diecisiete años y soy puertorriqueño. Yo voy a la escuela de lunes a viernes de las ocho de la mañana a las dos y media de la tar