tank20 tank20
  • 24-02-2017
  • Mathematics
contestada

how much would 180 pens cost if bought in boxes of 12 each box costing $5.80

Respuesta :

Nxkki
Nxkki Nxkki
  • 24-02-2017
180 / 12 = 15.
15 x $5.80 = 87.
180 pens would cost $87.
Answer Link
priyankapandeyVT priyankapandeyVT
  • 18-07-2022

The required cost value of 180 pens is $ 69.60

What is cost price?

Cost price is that price for buyer which he pays to seller for an object or product.

cost for 12 boxes of pen
= 12 x $5.80
= $ 69.60

Thus, the required cost price of 180 pens is = $69.60

Learn more about cost price here:
https://brainly.com/question/11027396

#SPJ2

Answer Link

Otras preguntas

A microwave oven has a power requirement of 1238 W. A frozen dinner requires 6.9 minutes to heat on full power.
how much does a Aero space engineer makes in USA Maximum?​
Write a paragraph that describes the path that one drop of water takes as it moves through the water cycle. In your paragraph, include at least two changes in t
[tex]3 \times 3 \times 3 \times 5 \times q \times q \times q[/tex]​
does the equation y = x/2 represent a proportional relationship​
Convection heat transfer mode is comprised of which of the following mechanism? Select one: O a. Energy transfer solely due to macroscopic motion of fluid O b.
A(n) ____________ should have only one independent variable.​
The specific heat of ice is 0.5 calories/gram. 60 grams of ice will require __calories to raise the temperature 1°C O 0.5 30 60 120
15 over 45 as a decimal
Factor completely 625x8 − 1.