christyteaaa
christyteaaa christyteaaa
  • 26-02-2017
  • Mathematics
contestada

Beef: $3.50 per lb
Chicken: $1.95 per lb

Question: Mrs. Campbell bought 1/2 lb of beef and 2 lb of chicken. How much did she spend?

Respuesta :

ngfriesema ngfriesema
  • 26-02-2017
$3.90 for the chicken and $1.75 for the beef
Answer Link
dsaketh
dsaketh dsaketh
  • 26-02-2017
1/2 (cost of beef for 1lb) + 2 (cost of chicken for 1lb)

1/2(3.50) + 2(1.95) = 1.75 + 3.9 = 5.65

She spent $5.65
Answer Link

Otras preguntas

In witch part do the words go
The factors of 83 our 1 and 83. So does that make it a prime number?
Part A How have Black Hawk’s cultural experiences shaped his view of white people? They have taught him to sympathize with the plight of white people. They have
A Is a number that Is a multiple of two or more denominators.
two structures in plant cells that are not in animal cells provide support for the plant ?
Choose the correct translation of the following words some books
A triangle has an area of 30cm2. The base and height are scaled by a factor of 4. What is the area of the resulting triangle ? ____cm2 Can you tell me how you
Your best friend's grandmother, who is 66 years old, has just been diagnosed with breast cancer and is said to have less than 6 months to live. What type of fa
What factor was most important in growing cotton in the 1800s
Matter moves up & down when the energy moves from left to right. T OR F