Aiesha
Aiesha Aiesha
  • 24-02-2015
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?
12 bars of soap for $10.00 or 5 bars of soap for $4.00

Respuesta :

BrainacHead
BrainacHead BrainacHead
  • 24-02-2015
5 Bars of soap for $4.00 Why? Because you if you buy two it cost $8.00 or buy three pack and you'll get 15 for $12.00
Answer Link
jonese1
jonese1 jonese1
  • 24-02-2015
It is cheaper to buy 2 5packs because your total will be $8 not $10 so you end up saving $2 a dollar per pack
Answer Link

Otras preguntas

In the new global economy, MOST financial decisions are made on the national level at the corporate level in global cities at the regional level by NGOs at
Calendars are useful to track homework assignments. Please select the best answer from the choices provided T F
How does the endocrine system work with the circulatory system
Which equation represents the function on the graph? f(x)=cos12x f(x)=sin12x f(x)=cos2x f(x)=sin2x
Look at this square: 8 m 8 m If the side lengths are halved, then which of the following statements about its area will be true? The new area will be 1 of the o
TRUE OR FALSE. 90 degrees clockwise rotation about the origin followed by a dilation with a scale factor of 3, is the same as a dilation with a scale factor of
can anyone tell me the factor tree of 84 need fast plssss...
Small molecules that bind with self-proteins to produce antigenic substances are called ________.
4 less than the product of 6 and and a number is 8 use the variable x for the unknown number ​
What are processing fees?