chrislenefimerl chrislenefimerl
  • 27-04-2017
  • Mathematics
contestada

If 6 inches of decorative ribbon costs $3.25 ,how much does a yard cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 27-04-2017
it would cost $19.50. hope that helped
Answer Link
98swagkid
98swagkid 98swagkid
  • 27-04-2017
Since there are 36 inches in a yard. You divide 3.25 by 6 to find the cost of 1 inch. Which should equal about $0.50. You multiply 0.50 times 36 which should equal $19.50 which is your answer.
Answer Link

Otras preguntas

How many kilometers are equal to 750 meters?
Scott counted 23 beats in 10 seconds. What is his approximate heart rate?123 bpm130 bpm138 bpm230 bpmAnyone is here ​
Quinn is flying a kite. The angle of elevation formed by the kite string and the ground is 40°, and the kite string forms a straight segment that is 100 feet lo
A 29.0 kg beam is attached to a wall with a hi.nge while its far end is supported by a cable such that the beam is horizontal. If the angle between the beam and
determine which two of the three given triangles are similar. Find the scale factor for the pair.
Which is one advantage of learning a trade compared to attending a four-year college? A. Learning a trade requires more time in an academic setting. B. Learning
The function g(x) = 10x2 – 100x + 213 written in vertex form is g(x) = 10(x – 5)2 – 37. Which statements are true about g(x)? Select three options. The axis of
Please help ASAP!! Thank you :D
what behavior is mostly strongly associated with introversion in a personality.
What color does red cabbage juice make when mixed with a citrus cleaner?