Seudónimo Seudónimo
  • 21-05-2017
  • Mathematics
contestada

On Monday Mrs. Wise bought 3 lbs of apples at $4 per lb. On Tuesday, apples were on sale for 20% off so she bought another 5 lbs. What was the price of apples on Tuesday?

Respuesta :

captainmia
captainmia captainmia
  • 21-05-2017
16 dollars.

4 x .20 = .80
4 - .80 = 3.20
3.20 x 5 = 16
Answer Link

Otras preguntas

write the inequality this number line repestents represents ​
Select the two values of x that are roots of the given polynomial below. 2x^2 + 7x + 6
The difference between a number and 8 is equal to the product of the number and -9.
Pivot question for final
A.J.is a minority who is walking his dog in a city that has an ordinance to make sure people clean up after their dogs. Of course A.J. has never seen this ordin
Which rule yields the dilation of the figure BCDE centered at the origin? A) (x, y) → (2x, 2y) B) (x, y) → (0.5x, 0.5y) C) (x, y) → (x + 2, y + 2) D) (x, y)
can someone help me with this plzz
What equation is shown by the graph below?
Evaluate the expression below for x= 2 5/8 I need help!!
WILL NAME BRAINLIEST ASAP A die is rolled 200 times with the following results. Outcome 1 2 3 4 5 6 Frequency 32 36 44 20 30 38 What is the theoretical probabil