Seudónimo Seudónimo
  • 22-05-2017
  • Mathematics
contestada

The 3 pound melon cost $1.44. What was the cost per pound?

The 3 pound melon cost 144 What was the cost per pound class=

Respuesta :

skylerdurham
skylerdurham skylerdurham
  • 22-05-2017
The price per pound would be 48 cents, or .48
Answer Link
alexgigi
alexgigi alexgigi
  • 22-05-2017
Divide 1.44 and 3. and u would find the value of each pound
Answer Link

Otras preguntas

You have been asked to build a scale model of a restaurant out of bottle caps. The restaurant is 20 feet tall. Your scale is 2.4 cm : 1 foot.  A: A bottle cap i
a major purpose of the progressive movement 1900-1917 was to
how many moles are in 1.1 grams of fecl3
Which of the following is part of the axial skeleton? arm pectoral girdle pelvic girdle skull
Characters’ traits can be discovered by analyzing __________. hyperbole imagery characterization syntax
What is the chemical composition of chromatin? a. It is pure DNA. b. It is DNA and protein. c. It is pure carbohydrates. d. It is carbohydrates and DNA.
Help please. I've tried and I just can't figure it out.
What is 120 pounds decreased by 30%
Which of the following sentences contains an infinitive phrase? a. Racing through the park, she paused only to drink. b. Reading by flashlight does not cause
x2 in the expansion of (x + 2)3