kittywittylittty
kittywittylittty kittywittylittty
  • 22-05-2017
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 ears of sweet corn for $1.00. How much will 9 ears cost?

Respuesta :

DucksThatQuack
DucksThatQuack DucksThatQuack
  • 22-05-2017
$1.25 Your welcome :D
Answer Link
emmie490 emmie490
  • 22-05-2017
$2.25

Because if they are selling 4 for $1.00, then that means one ear equals $0.25. So 8 ears would equal $2.00, plus one more ear would be $2.25.
Answer Link

Otras preguntas

A secondary source is mostly reliable and credible if it is?
During the industrial age what was the main method that businesses use to inform consumers about a new inventions they could purchase ?
The Aksumites were the first to develop this without pressure from an outside culture like the Romans or Greeks A. currency B. obelisk C. ships
Fred wants to summarize mitosis in the cell cycle. Which statement describes mitosis?
Who oversaw the preparation of the Pequod for its voyage?
why would a finch population that lives on an island have a higher rate of speciation than a finch population that lived in a large forrest in north America?
What expression is equivalent to square root 2x^5/18
When we consider the sectional differences that were present in the United States before the Civil War, which is correct?: 1) Neither the legislative nor the ju
Read this passage from Andrew Jackson's message to Congress "On Indian Removal": "It gives me pleasure to announce to Congress that the benevolent policy of the
A fire engine is rapidly approaching the corner. Explain what happens to the frequency of the sound wave as the fire engine draws closer. What do you hear?