dc4341493 dc4341493
  • 25-05-2017
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 6 apples for $2.75. Jerry wants to buy 1 more apple at the same unit price. How many cents will he pay?

Respuesta :

nitenurse nitenurse
  • 25-05-2017
2.75 divided by 6=.4583333333333.  So if you round up to the closest cent it would cost 64 cents.
Answer Link

Otras preguntas

jenna''s sixth-grade class is taking a bus to the zoo. the zoo is 156 miles from the school. if the bus travels an average of 55 mi/h, how many seconds will it
Solve the inequality. -z+20>z+20
What is 7:9 in simplist form
An innovative rural public health program is reducing infant mortality in a certain West African country. Pretend the program in Senegal has been reducing infa
why do you think it is important for scientists to be curious
Find the area of a triangle with vertices of A(3, 3), B(5, 4), and C(0, 2).
Why are America's founding ideals important?
how do you round 9.92,3.99,2.14,8.39,2.79,8.48,2.96,5.34,and 4.52 to the nearest tenth.
is 1/7  rational or irrational
How do you solve the equation... X-4y=22 2x+5y=-21 using substitution?? Someone PLEASEE help!!