aileenzerr3318 aileenzerr3318
  • 21-06-2017
  • Mathematics
contestada

Maggie bought 3 dozen muffins from a baker for $48. Find the costs of 1 dozen muffins and 9 dozen muffins.

Respuesta :

SamuelS
SamuelS SamuelS
  • 21-06-2017
we will say that d = 1 dozen. and y = cost

we know that 3 dozen is 48. so
3d = 48.

to get the cost of 1d, we have to get the 3 to change into a 1. the only way to do this is to divide 3 by 3. if we divided the left side by 3 we must also do the right so:
3d = 48
1d = 16

so 1 dozen = 16

to change 3d into 9d we have to multiply by 3. we again have to do this to both sides. so:
3d = 48
9d = 144
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is not one of the definitions of interpersonal communication? Responses a. Communication among people b. The process of sharing thought
2(3+6)+6-2=? Solve the problem step by step
A spherical concave mirror has a radius of curvature of 6.0 cm. At what distance from the mirror should a 6.0-cm object be placed to obtain an image that is 48
Solve the equation. 5-2x/3 +1 -3x-2/5=-x
According to signal detection theorydetection of a stimulus depends on all of the following EXCEPT a person's
Do I have to wear an orange shirt on Orange Shirt Day? I don't have to wear it if I don't want to?
Aujourd’hui, Marc a 24 ans et Philippe a 15 ans. Dans 10 ans, le rapport de l’âge de Marc à celui de Philippe sera-t-il le même?
Use the given information to write an equation for each parabola The parabola has vertex at (0,-5) and directrix y=3.
& What correctly describes the molecules in very dilute sugar solution at room temperature?
Help please what would the answer beeee.