luvbbyl
luvbbyl luvbbyl
  • 25-06-2017
  • Mathematics
contestada

Whole-wheat bread costs $2.06/lb. How much would 3.8 lb of whole-wheat bread cost?

Respuesta :

cher
cher cher
  • 25-06-2017
Whole-wheat bread = $2.06/lb

We need the cost of 3.8 lbs of whole-wheat bread.

So, we simply need to multiply the cost with the amount needed.

(cost per pound) × (amount of bread)

($2.06) × (3.8)

Simplify.

$7.828

Round to the nearest tenths.

$7.83

So, 3.8 pounds of whole wheat bread costs $7.83

~Hope I helped!~


Answer Link
HelloTh3r3
HelloTh3r3 HelloTh3r3
  • 25-06-2017
Each pound of whole wheat bread costs $2.06, therefore 3.8 pounds of whole-wheat bread will cost $7.828.
2.06 x 3.8 = 7.828  
Answer Link

Otras preguntas

Marissa dice que (says that) tiene una familia grande. cierto falso la sra. díaz tiene dos hermanos. cierto falso marissa no tiene novio. cierto falso valentina
What is the terminal voltage of the 4.00-v battery?
Recently you started noticing that a coworker is disinterested in his work. he has started coming in late and has taken to sitting alone and not socializing wit
90/270 the percentage
Based on the quote from his "farewell address," george washington would have been not have been very supportive of
2x-5(2x-7y+3)+(-8) simplify
You cross a plant with red flowers with a plant with white flowers. Both plants are pure-breeding. All the offspring have pink flowers. What allele relationship
What was a difference between British and French approaches to colonialism
"The gravity of the sun causes the planets to move in a circular path" which law is this ?
I need info about the French and Indian War plz! :)