kkendrick1 kkendrick1
  • 21-08-2017
  • Mathematics
contestada

Karla has spent $39 on food. She bought milk, cheese, and meat. The milk cost half as much as the cheese and the meat cost 4 times as much as the cheese

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 21-08-2017

m = milk

c = cheese

t = meat

m = 0.5c

t =4c

0.5c+ c + 4c = 39

5.5c = 39

c = 39/5.5 = 7.09

cheese = 7.09

milk = 7.09/2 = 3.55

meat = 7.09*4 = 28.36


28.36 +3.55 + 7.09 = 39

Answer Link

Otras preguntas

Kelly sits on a rock. her weight is an action force. describe the reaction force
what is 5.50 x (20 + 18.50)?
what is 79.35 divided by 5
In pigs, the allele for a wavy, rough coat (R) is dominant to the allele for a soft, fine coat (r). A rough coat boar and a soft coat sow mate. They produce sev
what is 1/10 of 1000
the function of the cilia in the nose is to
Earth’s continents are constantly in motion because they sit on top of gigantic plates which float on Earth’s mantle. Energy from the Earth’s core creates conve
12.5% of what number is 24? Please help and show work
what was the Powhatan confederacy and how did the group interact with the British settlers
How did stone tools change over time? Why do you think these changes took place so slowly? ( you can get 25 points!!!!)