alvarf430oufin6 alvarf430oufin6
  • 23-08-2017
  • Mathematics
contestada

I have 9 cowry shells. If a dozen eggs cost 2 cowry shells, how many dozens can I purchase?

Respuesta :

lilydarlin
lilydarlin lilydarlin
  • 23-08-2017
you can buy 4 dozen eggs
Answer Link
Tankdestroyer997 Tankdestroyer997
  • 23-08-2017
You can purchase 4 1/2 dozen eggs or 30 eggs total
Answer Link

Otras preguntas

In 1493, Pope Alexander VI settled the conflict between Spain and Portugal about their rights to claim the lands they encountered during their explorations. Exp
01.05 Economics and Slavery Respond to each question below in your own words and in complete sentences. •Why did slavery start in the colonies? [Add image h
tim has $20.00 to spend on 6 pens. After buying them, he had $8.00. How much did each pen cost?
Blank is a deadly, very contagious disease carried by fleas and rats.
Where does the following basic human right find its origin? innocent until proven guilty
Which of the following is a quantitative question? Select one of the options below as your answer: A. What do you think is the coolest thing about living in the
Which set of numbers could represent the lengths of the sides of a right triangle? a.)8, sqrt57, 11 b.)6, sqrt7, 13 c.)4, sqrt31, 9 d.)11, sqrt42, 13
Suppose you have $28.00 in your bank account and start saving $18.25 every week. Your friend has $161.00 in his account and is withdrawing $15 every week. When
Red, orange, yellow, green, blue and violet make up which of the following? white light black light visible light both a and b
c equals sixteen d plus five