takkellapatibrov5h0z takkellapatibrov5h0z
  • 23-08-2017
  • Mathematics
contestada

for the level 3 course examination hours cost twice as much as workshop hours and workshop hours cost twice as much as lecture hours. How much did the lectures cost per hour?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 06-09-2017
You have three unknowns: examination hours, workshop hours and lecture hours. Then, we assign variables.

Let:
x - examination hours
y - workshop hours
z - lecture hours

Then, we formulate equations based on the relationships given.
x = 2y --> eq 1
y = 2z --> eq 2

Substituting eq 2 to eq 1,
x = 2(2z)
x = 4z
z = x/4

Therefore, the lecture hours cost one-fourth of the cost of the examination hours.
Answer Link

Otras preguntas

3/2x-3/4=9 please help with steps
what is the answer to this? 6[5•(41-36)-8+14)]
Consider the function represented by the equation 1/2j+1/4K=3 which shows the equation written in function notation with k as the independent variable
How do I write the equations of lines through the given point parallel to the given line and perpendicular to the given line?
why were certain food rationed during ww2?
how many ng are there in 4.35 x 10 to the negative 13th power kg
how to find the derivative of e^3㏑(x²)
3. What is the least common multiple that Valerie can use to add three fractions with denominators of 6, 8, and 9?
The melting points of canola oil, corn oil, sunflower oil, and peanut oil are 10°C, –11°C, –17°C, and –2°C. If you cool a mixture of these oils to 5°C, which o
t's time to write your first letter in French! Please include the following items in your letter.Choose a French-speaking country you would like to visit.Write