anishak398 anishak398
  • 24-08-2017
  • Mathematics
contestada

4 pounds of apples cost $1.96. Find the average rate

Respuesta :

madelinecooneyov5vjq madelinecooneyov5vjq
  • 24-08-2017
1.96 divided by 4 = $0.49 per pound of apples
Answer Link

Otras preguntas

What impedes river transportation in Africa?
Where was each of these ancient buildings constructed?
Giving Out Points Answer Really Good For Brainliest!
3. Ashley must choose between two job offers. • Job A pays a flat rate of $21.50 plus an additional $9.75 per hour. Job B pays a flat rate of $10.95 plus an add
Enter the x-coordinate of the solution to this system of equations −2x−y=6 8x+3y=−28 x= ? I have trouble with these kinds of problems so a mini explanation woul
Which expression is equivalent to 2(x-3) +4x+3
The function f (x) = 2 (3)^x– 1 is graphed below. What's the domain of the function?
Which of the following are true of e-mail communications when compared to phone or face-to-face communications?Communications via e-mail are _____.absent of vis
How did the Ku Klux Klan terrorize the freemen?​
find the value of given expression[tex]x = 4 \times 2[/tex]​