asiaax4 asiaax4
  • 25-08-2017
  • Mathematics
contestada

A 16-oz bottle of water costs $1.44. What is the cost per ounce? $0.18/oz $0.90/oz $1.78/oz $0.09/oz

Respuesta :

katncoco42
katncoco42 katncoco42
  • 25-08-2017
1.44 divided by 16=0.09.
Answer Link
Lsjepitts1 Lsjepitts1
  • 25-08-2017
144/16=9, 9 oz is the answer
Answer Link

Otras preguntas

How many factors does 60 have? A)10 B) 8 C) 12 D) 4​
what societal change would likely cause a decrease in the birth rate?
True or False. The 'C' programming language guarantees that R0 will always contain a zero value on the ATmega328P
Help me plzzzzGraph y = -3x + 7.​
how much longer do days get after the winter solstice
Approaches of democracy
Chillingworth bequeaths great wealth to Pearl upon his death. Which major theme in The Scarlet Letter does this act reveal? the nature of love and hate the spir
what is the term for an event incident or condition that could have resulted in harm to a patient
find the indefinite integrals ​
Which phrase best explains what experimental (or avant-garde) theater is? A)any play that challenges the traditional definition of drama B)any play that require