desantiagoperlowtcu8
desantiagoperlowtcu8 desantiagoperlowtcu8
  • 25-09-2017
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 candles is 19.50 what is the unit price with work shown

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 19-03-2021

Answer:

$6.50/candle

Step-by-step explanation:

The unit price here is the total price divided by the number of candles, or

$19.50

---------------- = $6.50/candle

3 candles

Answer Link

Otras preguntas

Write the slope-intercept form of the equation for the line.
Planning for extraordinary events such as natural disasters and man0caused incidents is a critical task for business owners/managers.
Tara, a server, has a sore throat. She takes her temperature and it reads 100°F. She should be _____. excluded from work allowed to continue her duties as long
Only one of our guests remained.Prepositional phrase: Preposition: Object of the preposition:
Ben is usually a logical person, but he recently failed an important test for veterinary school and is now consumed with negative thoughts and self-criticisms.
math. please help..with working ​
A mother who is hetero-zygous for brown hair marries a man who is hom-o-zygous for brown hair. Brown hair is the dominant allele and red hair is the recessive a
Read the following coping options and categorize them as either problem or emotion focused and as either behavioral or cognitive in nature. 1. Ignore 2. Persp
How did MOST peasants earn a living prior to the Industrial Revolution?
find the percent increase is admission to the amusement park is raised from $70 to $80.