kekewold7730 kekewold7730
  • 21-11-2017
  • Business
contestada

Refer to table 13-12. what is the fixed cost of production at betty's bakery?

Respuesta :

nobillionaireNobley
nobillionaireNobley nobillionaireNobley
  • 04-12-2017
Fixed cost = Total cost - Variable cost.

Given that the variable cost is $13 and the total cost is $38 when 1 unit of good is produced, then

Fixed cost = $38 - $13 = $25.
Answer Link

Otras preguntas

How do scientists know our universe is older than 6500 years?
The ordinary light microscope is called a bright-field microscope because _____. a. the object appears light on a dark backgroundB. the object appears dark on
The material that is easiest to recycle is _____.
The rectangle below has been reduced by a scale of 1/10 What is the area of the reduced rectangle?
An arc on a circle measures 85°. The measure of the central angle, in radians, is within which range?0 to radians to π radiansπ to radians to π radians
Events that make a conflict more difficult are called......?answer choices are: a.) causes b.)complicationsc.)reactions d.)resolutions.
I have 30 question test and need 70% to pass how many questions can be wrong
For what value of p is -2(p-4)=4(p+1) A:-1 B:1 C:4/6 D:4
Valeria is filling her new fish tank with water. The tank measures 36 inches by 13 inches by 24 inches. She has a 3-gallon bucket that she can fill at the sink
Why does daisy cry about the shirts? why is this significant?