honeypatel1743 honeypatel1743
  • 23-12-2017
  • Business
contestada

When​ 25,000 units are​ produced, fixed costs are​ $21.00 per unit.​ therefore, when​ 20,000 units are​ produced, fixed costs will​ ________?

Respuesta :

najla1
najla1 najla1
  • 23-12-2017
(20000*21)/25000
=16.8 units
Answer Link

Otras preguntas

Mike rented a truck for one day. There was a base fee of $17.99, and there was an additional charge of 83 cents for each Mike driven. Mike had to pay $140 when
What was suge knightâs job before getting involved with death row record?
I don't understand how to do this
What is 620 divided by 11
a garden snail moves 1/8 foot in 3/10 minute. What is the garden snail's rate of movement in feet per minute
Why does Gladwell use the word "bargain" instead of "agreement" or "deal"?
Which celestial body would have the strongest gravitational pull on a satellite orbiting 100 km above its surface?
how do you simplify each expression 3-5w+12+2w-3
What type of boundary most likely formed the Rocky mountains
¿Cuál es la importancia y los beneficios de café?