imsobadatmath imsobadatmath
  • 22-11-2015
  • Mathematics
contestada

Samantha bought 4.5 pounds of pears. Each pound cost $1.68. How much did Samantha spend?

Plz explain

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2015
4.5 * 1.68 = 7.5600
hope this helps:)
Answer Link
mani14
mani14 mani14
  • 22-11-2015
The way i would do this is ok first find how much each pound cost so would do 1.68÷4.5 and the answer is .37 so you put thant as cents. Thats how much each pound cost you need how much it cost with what you have now so its 1.68 times 4.5 and that equals 7.56.
Answer Link

Otras preguntas

Which expression is equivalent to 4 sqrt 16x^11y^8/ 81x^7y^6 Assume x> 0 and y=0
How did the ancient greeks change the ways in which people dealt with legal issues
PLEASE HELP!! I don't know how to do this!!! A game spinner has four colors equally spaced: red, green, blue, and yellow. What is the probability that a single,
I need help please about this question
Which type of hearing problem can be reduced which ordinary hearing aids
How would you respond back in Spanish?
Why can scientists ignore the gravitational force when studying the physics of an atom?
which of these number(s) below are potential roots of the function p(x)=x^4+22x^2-16x-12
4x+8y+2y+6x simplify
A solution is made by adding 25ml of benzene to 80ml of toluene what is the percent by volume of benzene?