bell57 bell57
  • 22-01-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for a piece of cheese if 1.24 ponds cost 11.25$?

Respuesta :

perixwinkle
perixwinkle perixwinkle
  • 22-01-2018

[tex] \frac{cost}{pound(s)} \: \frac{11.25}{1.24} \: \frac{x}{1} [/tex]
About $9.07 per pound of cheese.

Tell me if this helps!!
Answer Link

Otras preguntas

The sum of a number times 7 and 19 is at least 21
what is the nth term of the sequence 3 , 4.5 , 6 , 7.5
which element has six protons in its nucleus?
Nine fewer than half a number is five more than four times the number. Define a variable, write an equation, and solve to find the number.
true or false?Dynamics in music refers to the loudness or softness of a note, as well as the quality of the note as played.
What the relationship between cellular respiration and photosynthesis discuss the function of chloroplasts and mitochondria?
A car whose mass is 1000kg is traveling at a constant speed of 10 m/s2. Neglecting any friction, how much force will the engine have to supply to keep going the
Which of the following god or goddess does not match his or her role? A. Ares: god of the seas B. Hera: goddess of marriage C. Apollo: god of the sun, music, la
Solve: ln(x – 3) = ln(7x – 23) –  ln(x + 1)
why was Mesopotamia easy to invade