sierranicolereul254 sierranicolereul254
  • 22-01-2018
  • Mathematics
contestada

Two burgers and one hotdog cost $4.82. At the same price ,one burger and two hotdogs cost $3.70. How much does a hotdog cost?

Respuesta :

VivaciousLyla
VivaciousLyla VivaciousLyla
  • 22-01-2018
Hello!

Let's use 'x' to represent the cost of the burger, and 'y' to represent the cost of the hotdog.

2x + y = 482

× + 2y = 370

2x + 47 = 740

-3y = -258

y = 86 cents

2x + 86 = 482

2x = 396

x = 198

A burger costs $1.98 and a hot dog costs $.86

I hope this didn't confuse you, I'm not very good at explaining!
Answer Link

Otras preguntas

I need HELPPPPPP some one please help me :(
is a single money that grows interest overtime to a larger sum brainly
Solve the simultaneous equations 2y - 5x = 9 4y + 3x = 5 Do not use trial and improvement
Find the length of DB
Select the correct answer. What is the value of x in 2 (5x) = 14
Write 5 bullet points on the things you learned impacted you WANT to go to college
HELP ME PLEASE!!!!!!!!
what is: popular in French?​
40 time 30 time 5 plus 3
If a triangle has angles of 40, 120, and 20 degrees, then it is called an triangle.