iwanyamza iwanyamza
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

tony bought 12 identical

tony bought 12 identical class=

Respuesta :

fmkother fmkother
  • 23-01-2018
Lets say a fork costs x $. Therefore a spoon costs 2x $.

2x + x = 6. => 3x = 6. => x=2

so:
a) A spoon costs: 2x = 2 × 2 = $4
b) (12 × 4) + (10 × 2) = $68
Answer Link

Otras preguntas

¿Cuándo sales de vacaciones (vacation) de Navidad? in English please
What times what equals 41
How to estimate 42% of 16
Which of these is not a factor influencing the rate of a chemical reaction? a. the concentration of reactants b. the surface area of reactants c. the presence o
Tecumseh's "Let the white race perish" speech is
When would the government be allowed to limit what people say?
how much is the final cost of my $29,990 car at 6.5%
Which of the following is a power of the president to check the Supreme Court? A. the power to strike down decisions of the Court if they are unconstituti
I have 3 questions... Thank you for the help. (1) Traveling at 65 miles per hour, how many minutes, rounded to the nearest whole number, does it take to drive 1
How have Islamic beliefs affected Africa