Cat009 Cat009
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

Which costs more over the course of a year: a medium 3 item pizza, which costs $7.25, four times a week, or going out to a fine dining restaurant ($85) twice a month?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 23-01-2018
Mult. $7.25 by 4 times 4 (4 PIZZAS per week, for 4 weeks):

$7.25(4)(4) = $116

Fine dining:  2($85) = $170

So, the fine dining costs more!


Answer Link

Otras preguntas

Infer how climate data can be used by farmers.
which is greater 3 tons or 3,000 pounds
What does Moore's law states giving examples
what is the least common denominator of 1/4, 1/10, 1/5
ratio of x and 2 is not greater than 14
the mix for a fruit juice is 50% water ,the remaining is orange ,apple and mango juice in the ratio 3:2:1.how much of ingredient is required to make 36litres of
Which statement best describes cancer cells?
You have been cleaning diesel dispensers for 35 minutes. You have completed 6 dispensers. How many minutes has it taken you to clean 1 dispenser?* 6.83 5.22 5.
Subtract. 0.63 – (–9.85) A. –10.48 B. –9.22 C. 9.22 D. 10.48
Finding Domain. If f(x)=x^2+2 and g(x)=√x-5 (or square root of x-5), Find the domain of (f of g)(x). Also, write the composed function and determine the domain