Aisle37 Aisle37
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

Marissa bought 12.8 pounds if potatoes at $1.35 per pound. How much did Marissa spend for the potatoes?Explain.

Respuesta :

robynannap31heh robynannap31heh
  • 24-01-2018
Just multiply the numbers
[tex]12.8 \times 1.35[/tex]
Answer Link
gustanika
gustanika gustanika
  • 24-01-2018
a pound had the cost of $1.35, if she had 12.8 pounds then the cost was,

cost = 12.8 × 1.35
cost = 17.28

She spent $17.28
Answer Link

Otras preguntas

What would be the best title for this list ?
!!!!!!!! HELP I WILL MARK BRAINLIEST!!!!!!! Assessment includes... A. anecdotal notes, narratives or daily records, dail
URGENT! Which region is most likely to have the highest population in the state? Piedmont Appalachian Okefenokee
how do you handle disagreement
Help please ‘nbbbbdirjdjrj
What part of science do you think young women in the picture is involved in ?
When analyzing the ice core, the scientists discovered that the carbon dioxide (CO2) levels in the atmosphere were much lower than they are now. Since CO2 is a
Which is faster 55 mi/hr or 55 km/hr?
PLEASE HELP!!!!1. What is the product written in scientific notation (1.23 X 10^-2) X (7.3 X10^8)2. Compare use >, <, or = 6 x 10^-3    5 x 10^-3
What observations led dalton to propose his model for the atom?