leslievramirez1344 leslievramirez1344
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada



(1 pt)


Matt paid $6.88 for 4 bags of rice. Each bag cost the same amount.

How much did Matt pay for each bag of rice?

Respuesta :

prosborough198p2ub41
prosborough198p2ub41 prosborough198p2ub41
  • 24-01-2018
Matt paid 6.88/4bags= $1.72 each bag
Hope this helps! Thanks!
Answer Link

Otras preguntas

The length of one leg of a right triangle is 24 ft, and the length of the hypotenuse is 40 ft. What is the length of the other leg?
Which of the following aqueous solutions would have the greatest freezing-point depression? (A) 0.10 m (NH₄)₂SO₄ (B) 0.10 m MnSO₄ (C) 0.10 m NaF (D) 0.10 m KCI
what is the slope of the graph of 4x-16y=15
what is 8 divided by 2 and 1/2? A. 20 B. 2 and 1/5 C. 40 D. 3 and 1/5
Jessica's shoebox is 20 centimeters long and 10 centimeters wide. How many more millimeters is the length of the shoebox than the width?
what is the degree measure of the acute angle formed by the hands of a 12-hour clock that reads exactly 1 o'clock?
a figure consists of a square and a semicircle ,as shown in the diagram below. if the length of the square is 6 , what is the area of the shaded region ?
Define and Compare Boiling point, Melting point, and Freezing point.
What is 75.36 rounded to the nearest cubic unit
Which amendment is," Freedom to hold meetings and to ask the government to hear complaints"?