vdkgknsdg4681 vdkgknsdg4681
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

Megan purchased 12 square yards of flooring for a total of $432. what was the price of this flooring per square foot? how do i sovle ?

Respuesta :

Ireland22
Ireland22 Ireland22
  • 24-01-2018
432/12 = $36 per square yard
Answer Link
cupkakekawaii45
cupkakekawaii45 cupkakekawaii45
  • 24-01-2018
To find the answer to the problem your need to divide $432/12 which is $36 so $36 is the price per square foot.
Answer Link

Otras preguntas

HELP ASSSAP PLEASE with this question
How did liberalism of the early 1800s reflect enlightenment ideas?
Your goal is to accelerate the particles to kinetic energy k. what minimum radius r of the cyclotron is required?
What was the primary cause from the eastern roman empire to become what we think of as byzantine?
List some Natural disasters and some Inhabitable parts of Mt. Mckinley (Denali).
Hamburger costs $1.50 per pound and soy costs $1.00 per pound. The school cafeteria uses 50 more pounds of soy than hamburger and spends $350 a week. How much s
Help me pleases with these
Was the united states justified in going to war with mexico essay
Statements in which judges express the reasons for the court's decision in a case are:
How do activities in the large intestine maintain homeostasis?