LuLu1969
LuLu1969 LuLu1969
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of oranges cost $12.00 how would we write as x=
2 lbs cost $3.00 so 8lbs is $12.00

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 01-02-2018
2x = $3.00

x = $1.50

8($1.50)= $12 for 8 lbs
Answer Link

Otras preguntas

hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
Which expression is equivalent to 2a +1 / 10a -5 divided by 10a / 4a^2 -1?
Write down the 1st term in the sequence given by: T(n) = n² + 3
Please answer this correctly
What section of dna are used in dna fingerprinting
A motorboat can maintain a constant speed of 28 miles per hour relative to the water. The boat makes a trip upstream to a certain point in 35 minutes; the retur
A motorcycle has an initial speed of u m/s. It accelerates to a speed of 1.2u in 10 seconds. The motorcycle then travels at a constant speed of 1.2u m/s for 15
Who guided Wilfred Thesiger through the Empty Quarter?
examples for solid in solid solution​
On a piece of paper, write down two nonfactorable polynomials (nonfactorable means that there are no rational/real factors of the polynomials; if you're unsure